Jaki znicz kupić , który będzie dla mnie najlepszy.

Jeśli dokonując wyboru lampki nagrobnej nie wiemy co wybrać , zastanów się jaki chcemy osiągnąć efekt.

Czy chcemy jeden góra dwa znicze ładne i eleganckie czy kilka mniejszych aby dawały dużo światła.

Jeśli podejmiemy już decyzję możemy przystąpić do wyboru wzoru a następnym elementem jest kolor.

Znicze posiadamy w różnych kształtach i kolorach. Są też zrobione z różnych materiałów, Znicze są jednorazowe oraz te na wymienne wkłady.

Podczas wyboru produktu podejmijmy decyzję , czy będziemy po wypaleniu znicz wyrzucać , czy uzupełniać wymiennymi wkładami. Wkłady do zniczy są różne, i przystosowane do wielu pór roku. Poniższy poradnik pomoże państwu prawidłowo dobrać wkład do znicza aby palił się optymalnie jak najdłużej.

Prosimy jednak postępować wg, zasady Zero Waste. Starajmy się tak kupować aby później można było produkt ponownie wykorzystać .

Jak najodpowiedniej dobrać wkład do znicza

  1. Wkład który kupisz nie może wystawać ponad szkło!
    - Zbyt wysoki wkład powoduje, że otwory w nakryciu znicza zostaną zasłonięte, a co za tym idzie dopływ tlenu zostaje odcięty i znicz potem zgaśnie.


    2. Wkład nie może być również za niski!
    - Zbyt niski wkład spowoduje okopcenie i zabrudzenie znicza;

    - Na okopcenie znicza ma również wpływ zbyt szybkie zakrycie znicza, gdy nie rozpuści się masa palna we wkładzie a my przykryjemy zbyt szybko znicz, to również znicz zostanie okopcony.

    - Szanowny kliencie sprawdź również czy nie jest zbyt brudny daszek znicza , jeśli jest na nim za dużo sadzy , oznacza to że może ona odczepić się od daszka i zabrudzić lampkę.


    - Szanowny kliencie sprawdź również jak stawiasz znicze, nierówne ustawienie wkładu w zniczu powoduje jego nadpalenie; Skutkować to może zapaleniem się plastikowej obudowa wkładu do zniczy;


    3. Kupując wkład , przemyślmy również jego obwód. Średnica wkładu powinna być dopasowana do średnicy otworu w szkle!

    Tego typu wkład jest wtedy stabilny, nie przechyla się, nie rusza się w obudowie lampionu, nie obserwujemy wtedy okopcenia i zabrudzenia lampionu. Dzięki dobremu ustawieniu wkładu w zniczu , mamy zapewnione równomierne wypalanie się wkładu.

    Musimy jednak pamiętać iż wkłady do zniczy są różne. Jest wiele produktów na rynku które mogą się nie palić , albo palą się krócej niż powinny. Bardzo ważne jest aby kupować produkty sprawdzone i najwyższej jakości .


    4. Wkład w zniczu napełniony do samego parafiną nie będzie się palił za dobrze, gdyż zawsze odsłonięty knot , jest narażony na warunki atmosferyczne.


    Gdybyśmy zalewali wkłady do końca plastikowej obudowy , knot wówczas znajdojdował by się bardzo wysoko i może być gaszony podmuchem wiatru;
    Jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia , zbyt wysoko obstawiony wkład może powodować zapalenie plastikowej pokrywki/kapturka . A w rezultacie pożar na nagrobku.


    5. Gdy posiadamy wymienny wkład, nie wrzucamy go do znicza , tylko powoli go wkładamy, aby nie stłuc dna znicza, albo całego lampionu . Pamiętajmy również ze najgorzej jest w okresie zimowym gdy mamy bardzo duże różnice temperatur w środku znicza i na zewnątrz. Gdy mamy zmarznięty lampion , kategorycznie musimy postępować z nim bardzo ostrożnie.


    6. Bardzo ważne jest też odpowiednio dobrany / dopasowany kapturek / nakrycie znicza!

    Musimy pamiętać że wiatrochron musi być mocno nałożony na szkło; nie może się ruszać, żeby nie zsunął go podmuch wiatru.

    Pamiętajmy iż zbyt duże otwory w kapturku znicza powodują krótsze palenie się wkładu , ponieważ większe otwory powodują duży płomień – do znicza dostaje się więcej tlenu i szybciej spala się masa palna użyta w produkcie. Ta sama zasada stosowana powinna być w przypadku wybrania zniczy zalewanych.
    Możemy mieć też zupełnie odwrotną sytuację gdy otwory będą za małe.

    Małe otwory w kapturku powodują gaśnięcie knota z powodu zbyt małej ilości tlenu (knot się dusi / dławi i gaśnie); Tak samo dzieje się gdy we wkładzie jest zastosowany nieodpowiedni knot. Zbyt mały zdusi płomień. Sztuka dobrania knota , jest bardzo ważna i poparta wieloletnim doświadczeniem.


    7. Bardzo ważna jest metodyka podpalania knota!
    Po przypaleniu wkładu bądź znicza , należy odczekać chwilę, aż ogień rozpuści parafinę, i jak to nastąpi należy chwilę odczekać , po czym dopiero nałożyć kapturek/nakrycie na znicz.


    8. Kolejna dość ważną sprawą jest odpowiednie założenie plastikowej podstawki (nie wszystkie modele zakupione w opakowaniu zbiorczym znicze, są kompletnie złożone; niektóre musimy sami złożyć. Nie zawsze bezpieczne jest spakowanie produktu wraz z podstawką dolna , gdyż mogły znicz zostać uszkodzony w transporcie.
    Podstawka musi być mocno wciśnięta w podstawę lampionu , musi być mocno założona, żeby znicz był stabilny i prosto stał. Zabezpiecza to produkt przed uszkodzeniem i ryzykiem złego palenia.
    Podstawka plastikowa zabezpiecza znicz przed bezpośrednim kontaktem znicza ( przeważnie szkła) z płytą pomnika na cmentarzu, jest amortyzatorem zabezpieczającym przed potłuczeniem szkła i uszkodzeniem płyty . Musimy też pamiętać iż znicz paląc się nagrzewa się i dobrze by było zastosować jeszcze specjalne podstawki pod lampiony. Znicz nagrzewając się może uszkodzić nagrobek. Pamiętajmy ze jest to produkt pozostawiony , sam sobie , a nie wiemy jakie czynniki atmosferyczne będą na niego działały.

    9. Dobrej jakości masa palna w zniczu nie powinna mieć nieprzyjemnego zapachu. Powinna również nie zmieniać za bardzo  koloru na słońcu, aby spełniać walory estetyczne, niestety obecna sytuacja na rynku paliw pokrzyżowała trochę kwestie kolorystyki. gdyby jednak stało się ze wkład zmieniłby kolor na słońcu , nie ma to fizycznego wpływu na palenie znicza.

  2. prosimy pamiętać iż przy temperaturach powyżej 25 stopni Celsjusza , wkłady są narażone na bardzo wysokie temperatury w trakcie palenia , w okolicy knota, są niebezpieczna masa palną .
  3. wkłady w takiej temperaturze powinny być palone na odpowiedzialność kupującego.
  4. Prosimy pamiętać iż jeśli nie wiecie państwo jaki produkt dobrać , prosimy o kontakt , w wolnej chwili będziemy służyć pomocą, w wyjaśnieniu kwestii nurtujących.



Do zniczy stosując zasadę ekonomiczności , można zastosować wkłady diodowe , bądź elektryczne, wkłady te gwarantują nam dłuższy okres świecenia. Pamiętajmy jednak iż wkład taki nie zastąpi nam prawdziwego płomienia będącego symbolem pamięci i małości do bliskich.



Gdyby Państwo zdecydowali się na opcję wkładu diodowego zapraszamy do działu zajmującego się tymi produktami, znajdziecie tam państwo również wkłady solarne, ekologiczne.

zero waste znicze